27 Ara 2010

Kıbrıs’ta Sinema Olayı İrdelendi

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) İletişim Fakültesi, Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü tarafından başlatılan “İletişim ve Sinema” temalı konferenslar serisinin ilki, geçtiğimiz günlerde Gazeteci-Yazar Ahmet Tolgay’ın “Kıbrısta Sinema Olayı” konulu konferansıyla başladı.

İletişim Fakültesi Turuncu Salonda gerçekleşen konferans,YDÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Çiftçi’nin açılış konuşmasıyla başladı. Konferansın başında Ahmet Tolgay, 1960 yılında Hollywood yapımı olan ve Kıbrıs’ta çekilen Exodus filminin Kıbrıs’ın o dönemde, uluslararası tanıtımına önemli katkılar koyduğunu vurgulayarak filmin turizm hareketliliğine ciddi katkılar sağladığının altını çizdi. Tolgay, aynı zamanda sinemanın Kıbrıs Türk Toplumu açısından önemine de vurgu yaparak, sinema salonlarının Kıbrıs Türk mücadelesinde sosyal hayatın şekillendirilmesine katkıda bulunduğunu belirtti. Konuşmacı ayrıca konferansında, İngiliz Sömürge ve Kıbrıs Cumhuriyeti dönemlerinde de Kıbrıs Türk Halkının Milli duygularına hitap eden kahramanlık filminlerinin ağır sansürlere uğratıldığını vurguladı. Kıbrıs Türkleri arasında önemli bir yeri olan sinemanın, kendi yönetmenlerini ve sanatçılarını yetiştirmesinin ve sorunlarının tartışılmasının gerekliliğinin önemini ortaya koyan Tolgay, konferansının sonunda tanınma çabasında olan Kıbrıs Türk Halkı için sinemanın önemli bir iletişim aracı olduğunu önemle vurguladı.

Konferansın ardından, YDÜ İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü öğrencisi Mahmut Onur Çelik’in, “Kararan Perdenin Aydınlanışı” isimli ödüllü belgeselinin gösterimi yapıldı.

Etkinliklerin sonunda da Kıbrıs’ta çekilen sinema ve televizyon filmleriyle, Kıbrıs konulu sinema ve dizi filmlerinin ve arşiv taramasına dayalı sinema salonu duyurularının yer aldığı “Kıbrıs’ta Sinema Yolcuğu” isimli serginin açılışı yapıldı.