20 Nis 2012

YDÜ Hastanesi Güney Kıbrıs’a da Şifa Dağıtıyor

KKTC’den pet şişeyle su bile almayan Rumlar, şimdi adanın tek tıp fakültesi hastanesi olan Yakın Doğu Hastanesi’nden sağlık hizmeti alıyor. Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. İrfan Günsel, kalp ve onkoloji başta olmak üzere 6 aydır Rumların kendilerinden sağlık hizmeti aldığını söyledi.

Toplumsal çatışmalar nedeniyle tam 45 yıl kapalı olan Lefkoşa’daki Lokmacı Kapısı 3 Nisan 2008’de törenle açılmıştı. Adanın her iki toplumu için de tarihi bir gündü. Bugünlerde de yine tarihi bir gelişme yaşanıyor adada. Kendi topraklarında bir tıp fakültesi hastanesine sahip olmayan Rumlar, Lokmacı Kapısı’nı Türk topraklarına geçip Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nden sağlık hizmeti almak için kullanıyor. Kendilerini Türk doktorlara emanet eden Rumlardan 2 hastaya by pass ameliyatı yapıldı. Başta kalp ve onkoloji ile ilgili olmak üzere, son 6 ayda binin üzerinde Rum, KKTC’ye geçti.

16 fakültesi, büyük çoğunluğu Türkiye’den olmak üzere 63 ülkeden gelen 20 bin öğrencisi ve 2 bini aşkın akademisyeni ile adanın en büyük üniversitesi olan Yakın Doğu Üniversitesi, 2 yıl önce adadaki ilk ve tek tıp fakültesi hastanesi kurdu. Yakın Doğu Hastanesinin adadaki dengeleri değiştireceği kesin.

Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr.İrfan Günsel, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Son 6 aydır Rumlar, bizden sağlık hizmeti alıyor.Rumlar, bizden pet şişeyle su bile almayacak kadar milliyetçiler.Sağlık milliyetçilik, din-iman dinlemediği için ülkelerinde alamadıkları hizmeti almak için mecbur kaldılar” dedi.

“Kıbrıslı Türkler boynu bükük Güney’e gidiyordu”
Yakın Doğu Hastanesi kurulmadan önce Türklerin boynu bükük şekilde Rum tarafında tedavi olmak zorunda kaldığını anlatan Mütevelli Heyeti Başkanı Dr.Günsel, “Sınırı geçip güneyden, biraz da hor görülerek sağlık hizmeti almak gurur kırıcıydı. Şimdi, tıp fakültemizdeki günlük 700 hastanın 100′ü İngiltere’den, Rusya’dan gelen yabancılardan oluşuyor. Her gün en az 10 hasta da Güneyden gelen Rumlardan.Özellikle radyasyon onkolojisi (ışın tedavisi) ve kalp damar cerrahisi için geliyorlar. Son 6 ayda tedavi için gelen Rum sayısı bini aştı. Onlarcası kanser tedavisi görürken, 2 hastaya da by pass yaptık”dedi.

“Rumlar hastanemizden mutlu ayrılıyor”
“Rumlar, ilk geldiklerinde çok tedirgindiler.Yabancılık hissettirmedik.Rum hastalarla ilgilenmesi için Rumca bilen 4 danışmanı işe aldık” diyen Günsel, “Rum hastalarımız, ‘Yunanistan’da dahi böyle bir hastane yok’ diyor. Işın tedavisinde ‘Rapid Orc Linear’ adlı 15 milyon dolara satın aldığımız şu anda dünyada tek olan bir cihazımız var.Yanlızca tümörlü hücreyi tanımlayıp, sadece tümöre ışın veriyor.Tümör kalbe yakınsa bile kalbe zarar vermiyor” diye konuştu.

Rumlar’ın, İngiltere veya Yunanistan’a gitmek yerine sınırı geçmeyi tercih ettiklerini belirtenGünsel, ayrıca adadaki İngilizler’den hatta İngiltere’den bile hatsa kabul ettiklerini belirtti. Günsel “100′ün üzerinde profesörün kadrolu görev yaptığı hastanemizde Türkiye’den de tedavi almaya gelenler var” dedi.

Adada sağlık yüzde 50 ucuzladı
Yakın Doğu Hastanesi kurulduğundan bu yana KKTC’nin, hem Türkiye’ye hem Rum tarafına hasta göndermediğini anlatan Dr.İrfan Günsel, “KKTC Türkiye’ye kanser hastası ve refakatçısını gönderirken onların uçak paraları, tedavi giderleri, barınma, beslenme gibi tüm masraflarını öderdi. Devletin, sağlık harcamaları yarı yarıya düştü. Masraflar ortadan kalktığı için otomatik olarak devletin sağlık harcamaları da yarı yarıya düştü. Üstelik Türk Tabipler Birliği ücretlerinden daha düşük fiyat uyguluyoruz” diye konuştu.

SİYASETEN TANINMASA DA BİLİM DÜNYASI TANIDI
*Yakın Doğu Üniversitesi’nde 63 ülkeden 3 bin yabancı öğrenci okuyor.
*Üniversitenin altyapı yatırımıyla KKTC, dünyanın en iyi bilgisayarına sahip 13.ülkesi oldu.
*10 bin üniversite içerisinde süper bilgisayarıyla 11. sırada yer alıyor.
*Kütüphanesinde 500 bin basılı kitap ve 56 milyon basılı kaynağı var.
*Siyaseten tanınmasa da KKTC, üniversitenin katkısıyla asrın deneyi CERN’de gerçekleştirilen “Büyük Patlama” deneyine  katı veren 32 ülkeden biri oldu.